(Auto)terapia – znajdź kąt dla swoich myśli

By | 22 maja 2017

Spokój pilnie poszukiwany

Są w życiu chwile kiedy chcemy, lub potrzebujemy pobyć sami. Czasami jest to bardzo trudne. W domu możemy nie znajdywać chwili spokoju, ponieważ reszta domowników nieustannie będzie czegoś od nas w tym czasie chciała, przez co przemyślenia i ewentualne wyciągnięcie wniosków z codziennych sytuacji nie będą możliwe.

Bezpieczne miejsce

(Auto)terapia polega na znalezieniu miejsca w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Jest to miejsce które jest dla nas otwarte 24 godziny na dobę. Może to być nasz samochód, budka dla zwierząt w lesie (taka w której na zimę leśnicy wysypują żołędzie, marchewki i inne pożywienie dla leśnych zwierzaków). Może to być mieszkanie znajomego który aktualnie jest w pracy / u rodziny / dziewczyny i obdarzył nas zaufaniem powierzając klucze. Również może to być altanka na naszej działce. Ważne żeby było to miejsce bezpieczne, stabilne, osłonięte od wiatru, wyciszone, zamykane na klucz, w miarę ciepłe i komfortowe.

Ze względu na fakt że moją firmę prowadzę w domu i nie mam biura (na dłuższą metę nie jest mi potrzebne) czy mieszkania własnościowego postanowiłem skorzystać z jednego z moich aktywów. Samochód klasy A, choć mały i niepozorny nadawał się do tego celu idealnie, ponieważ spełnia wszystkie powyższe założenia, a w dodatku ma wygodne siedzenia i zawsze mogę zmienić krajobraz widziany przez szyby. Mojej znajomej Ani wystarcza duży kamień, lubi na nim siedzieć i rozmyślać. Jak widać każdy może znaleźć dla siebie złoty środek.

W jakim celu powinniśmy posiadać własny kąt dla myśli?

Zawsze gdy czujemy się źle w domu lub w pracy i nie mamy ochoty na kontakt z innymi ludźmi, lub gdy potrzebujemy „godziny” dla siebie, możemy wtedy spokojnie pomyśleć, posłuchać muzyki, uciąć sobie drzemkę, napisać email a nawet popracować czy pouczyć się czegoś. Jednak zalecam żeby miejsce w którym będziemy przebywać było naszą „świątynią”, dbajmy o nie i nie marnujmy czasu spędzonego w niej na bezowocne i bezsensowne czynności. Spędzanie całego dnia w naszej „świątyni” nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków a jedynie bardziej nas zdołuje, wtedy takie działanie będzie można uznać za ucieczkę od obowiązków i przejaw lenistwa, poza tym nadmiar myśli, szczególnie tych negatywnych potrafi zniszczyć motywacje a tego przecież nie chcemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *